icon 48Gebelikte Kilo Alımı Hesaplama Aracı

Hamilelik sırasında yaşadığınız birçok vücut değişikliği arasında, kilo alımı en önemlilerinden biridir. Ekstra kilolar, bebeğinizin küçücük bir embriyodan rahim dışı hayata hazır yeni doğan bir bebeğe kadar büyümesini ve gelişmesini destekler.

Bebeğinizin ağırlığının yanı sıra, plasenta, amniyotik sıvı, meme dokusu ve artan kan hacmi de hamilelik ağırlığınıza önemli kilolar ekler.

Her hafta ve trimester boyunca ne kadar kilo alabileceğinizden emin değilseniz, bu hamilelik kilo alımı hesaplama aracı yardımcı olabilir. Ancak, hamilelik sırasında kilo alımı konusunda normal olarak kabul edilenin geniş bir yelpazesi olduğunu unutmayın.

Toplam alacağınız kilo, metabolizmanız, aktivite düzeyiniz, genetik özellikleriniz ve ikiz veya birden fazla bebek taşıyıp taşımadığınız gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Unutmayın, bu araç kilonuzu takip amaçlıdır ve hamilelik sırasında ne kadar kilo alabileceğiniz konusunda size kabaca bir fikir vermek içindir, doktorunuzun rehberliğinin yerine geçmez.

Tartıdaki sayıdan daha önemli olan, prenatal randevularınıza devam etmektir. Çok yavaş veya hızlı kilo aldığınızı düşünüyorsanız, endişelerinizi doktorunuzla paylaşın. Sizin için doğru yolda olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilirler.

Hamilelik sırasında ne kadar kilo almanız gerektiği ve normal olan nedir?

Hamilelik kilo alımı herkes için aynı değildir. Bir anne adayının hedeflemesi gereken önerilen kilo aralığı, hamilelik öncesi kilosuna, vücut kitle indeksine (VKİ) ve birden fazla bebek bekleyip beklemediğine bağlı olarak değişir.

Yukarıdaki araç, önerilen hamilelik kilo alımını belirlemenize yardımcı olmak için VKİ’nizi hesaplamanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelik Öncesi VKİTekil Gebelik için Önerilen Kilo Alımı (kg)İkiz Gebelik için Önerilen Kilo Alımı (kg)
18,5’ten düşük12,7 – 18,122,7 – 28,1
18,5 ile 24,9 arasında11,3 – 15,916,8 – 24,5
25 ile 29,9 arasında6,8 – 11,314,1 – 22,7
30 veya daha yüksek5 – 911,3 – 19,1

VKİ kullanımı son yıllarda kilo alımı için bir gösterge olarak tartışmalı hale gelmiştir ve bazı uzmanlar bunun bir kişinin sağlığını izlemek için kusurlu bir yöntem olduğuna inanmaktadır.

Ancak, ACOG, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve çeşitli diğer tıp otoriteleri hala gebelik öncesi VKİ’yi kullanarak gebelik kilo alımını nicelendirdiği için, hamilelik kilo alımı hesaplayıcımız, ne kadar kilo alabileceğinizin aralığını belirlemek için gebelik öncesi VKİ’nizi bir başlangıç noktası olarak kullanır.

Bu aracın doktorunuzun tavsiyesinin yerini almadığını ve hamilelik sırasında alabileceğiniz kilo miktarına ve genel sağlığınıza katkıda bulunan birçok faktör olduğunu unutmayın. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, kadın doğum uzmanınızla konuşmaktan çekinmeyin.

Haftalık Gebelik Kilo Alımı

Haftalık hamilelik kilo alımınız, metabolizmanız, aktivite düzeyiniz ve genetiğinize bağlı olarak değişecektir. Hamilelik öncesi vücut kitle indeksine (VKİ) göre haftalık önerilen kilo alımı miktarlarını gösteren bir tablo:

Hamilelik Öncesi VKİHaftalık Önerilen Kilo Alımı (kg)
18,5’ten düşük0,45 – 0,59
18,5 ile 24,9 arasında0,36 – 0,45
25 ile 29,9 arasında0,23 – 0,32
30 veya daha yüksek0,18 – 0,27

Bu tablo, ikinci ve üçüncü trimesterler boyunca haftalık olarak beklenen kilo alım aralıklarını gösterir. Her anne adayının durumu farklı olduğu için bu değerler genel bir rehber niteliğindedir ve kişisel sağlık durumunuza göre doktorunuz tarafından tekrar düzenlenebilir.